V Německu v rámci cvičení vykolejil vlak, na zásahu se podílely také české záchranné složky | Týdeník Policie

V Německu v rámci cvičení vykolejil vlak, na zásahu se podílely také české záchranné složky

V Německu v rámci cvičení vykolejil vlak, na zásahu se podílely také české záchranné složky

Největší cvičení složek IZS na území německého Saska v jeho novodobé historii bylo připraveno na sobotu 24. srpna.

Námětem cvičení byla železniční nehoda, kdy vlak při orkánu najel do spadlých stromů a vykolejil.

V rámci připraveného scénáře se ve vlaku nacházelo 300 zraněných, včetně několika desítek vážně zraněných, či 15 mrtvých.

Do cvičení je zapojeno několik stovek německých i českých policistů, nechybí poříční oddělení, SPJ Ústí nad Labem a další složky Policie ČR. Přítomno je několik stovek záchranářů a hasičů, a to jak z Německa, tak z České republiky, respektive z Ústeckého kraje.

Německé dráhy se o fingované nehodě dozvídají v 17 hodin. Ihned předávají informace složkám IZS. Krátce nato se v okolních obcích na německé straně rozeznívají sirény svolávající hasiče. Silnicí na Schmilku záhy projíždí desítky záchranářských vozů.

Po Labi na místo připlouvají čluny hasičů i policistů. K nehodě došlo ve špatně přístupném terénu, kdy na jedné straně trati se nachází strmý svah a na straně druhé cyklostezka a řeka Labe.

Policie uzavírá široké okolí tak, aby se blíže k nehodě nikdo nedostal. Situaci ze vzduchu monitoruje německý policejní vrtulník s termovizí.

Z české strany na místo přijíždí profesionální i dobrovolní hasiči, například z Děčína, Hřenska, Děčína – Starého Města… Část hasičů vyráží pomáhat k nehodě, další část se v suchých oblecích vydává do řeky Labe.

Zraněné, které již hasiči vyprostili z vlaku, musí převézt přes řeku na člunech. Na břehu u hraničního přechodu Hřensko – Schmilka pak probíhá jejich třídění. Záchranáři je zde ošetřují a zajišťují je k transportu do nemocnic. Vedle tohoto stanoviště o chvíli později přistává vrtulník Letecké záchranné služby z České republiky (záložní stroj společnosti DSA). V případě reálné nehody by na místo zamířilo vrtulníků více, včetně německých leteckých záchranářů, v rámci cvičení však byla LZS simulována pouze českým vrtulníkem.

Dopravu na silnici mezi Hřenskem a Schmilkou řídí dopravní policisté. Sanitky postupně odvážejí zraněné do nemocnic. Vrtulník transportuje pacienty do nemocnic v Děčíně a Ústí nad Labem. Do stejných nemocnic vozí zraněné posádky ZZS Ústeckého kraje. Němečtí záchranáři pak odváží zraněné do několika nemocnic v Německu.

Řídící centrum je zřízeno v objektu Bundeswehru v Prossenu. Zázemí zajišťuje německá THW (obdoba české civilní ochrany), která disponuje těžkou technikou, polními kuchyněmi a podobně.

Sanitky v okolí Schmilky a Hřenska houkají ještě okolo 20. hodiny. Všechny zraněné se postupně podařilo převézt do nemocnic. Přednost měli vážně zranění, až nakonec putovali do nemocnic lehce zranění, které tam přepravily hasičské autobusy.

Na cvičení se dorazili podívat také někteří němečtí politici, český ministr zahraničí, generální ředitel HZS ČR, či ústecký krajský policejní ředitel. Dle tiskového mluvčího ústecké záchranky Prokopa Voleníka pracovali jejich záchranáři až nad očekávání dobře. Zraněné se jim podařilo roztřídit, ošetřit a převézt do nemocnic daleko dříve, než bylo původně plánováno.

Cvičení budou muset v dalších dnech vyhodnotit organizátoři, stejně tak zástupci jednotlivých zúčastněných složek.

Foto: Týdeník Policie

Pražští strážníci dopadli další řidiče pod vlivem alkoholu

Dva řidiče pod vlivem alkoholu zadrželi strážníci v Praze. Jeden na sebe při jízdě upozornil dopravními přestupky, ...

Dva řidiče pod vlivem alkoholu zadrželi strážníci v Praze. Jeden na sebe při jízdě upozornil dopravními přestupky, druhý pro změnu usnul v zaparkovaném autě a to pak nabouralo do jiného. „To ...

Po střetu s Peugeotem v Ostravě vykolejila tramvaj

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly od pátečního odpoledne 20.9.2019 u nehody tramvaje v ...

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly od pátečního odpoledne 20.9.2019 u nehody tramvaje v Ostravě-Třebovicích, která narazila do odbočujícího osobního auta Peugeot a tlačila ...

Opilému mladíkovi se nechtělo pěšky domů, tak si vymyslel, že ho někdo přepadl

Ve středu 18. září 2019 krátce před 23. hodinou se na hlídku hanušovických policistů obrátil podnapilý mladík, ...

Ve středu 18. září 2019 krátce před 23. hodinou se na hlídku hanušovických policistů obrátil podnapilý mladík, který policistům uvedl, že byl na Pražské ulici přepaden dvěma jemu neznámými ...

Size: XS SM MD LG