V Německu v rámci cvičení vykolejil vlak, na zásahu se podílely také české záchranné složky | Týdeník Policie

V Německu v rámci cvičení vykolejil vlak, na zásahu se podílely také české záchranné složky

V Německu v rámci cvičení vykolejil vlak, na zásahu se podílely také české záchranné složky

Největší cvičení složek IZS na území německého Saska v jeho novodobé historii bylo připraveno na sobotu 24. srpna.

Námětem cvičení byla železniční nehoda, kdy vlak při orkánu najel do spadlých stromů a vykolejil.

V rámci připraveného scénáře se ve vlaku nacházelo 300 zraněných, včetně několika desítek vážně zraněných, či 15 mrtvých.

Do cvičení je zapojeno několik stovek německých i českých policistů, nechybí poříční oddělení, SPJ Ústí nad Labem a další složky Policie ČR. Přítomno je několik stovek záchranářů a hasičů, a to jak z Německa, tak z České republiky, respektive z Ústeckého kraje.

Německé dráhy se o fingované nehodě dozvídají v 17 hodin. Ihned předávají informace složkám IZS. Krátce nato se v okolních obcích na německé straně rozeznívají sirény svolávající hasiče. Silnicí na Schmilku záhy projíždí desítky záchranářských vozů.

Po Labi na místo připlouvají čluny hasičů i policistů. K nehodě došlo ve špatně přístupném terénu, kdy na jedné straně trati se nachází strmý svah a na straně druhé cyklostezka a řeka Labe.

Policie uzavírá široké okolí tak, aby se blíže k nehodě nikdo nedostal. Situaci ze vzduchu monitoruje německý policejní vrtulník s termovizí.

Z české strany na místo přijíždí profesionální i dobrovolní hasiči, například z Děčína, Hřenska, Děčína – Starého Města… Část hasičů vyráží pomáhat k nehodě, další část se v suchých oblecích vydává do řeky Labe.

Zraněné, které již hasiči vyprostili z vlaku, musí převézt přes řeku na člunech. Na břehu u hraničního přechodu Hřensko – Schmilka pak probíhá jejich třídění. Záchranáři je zde ošetřují a zajišťují je k transportu do nemocnic. Vedle tohoto stanoviště o chvíli později přistává vrtulník Letecké záchranné služby z České republiky (záložní stroj společnosti DSA). V případě reálné nehody by na místo zamířilo vrtulníků více, včetně německých leteckých záchranářů, v rámci cvičení však byla LZS simulována pouze českým vrtulníkem.

Dopravu na silnici mezi Hřenskem a Schmilkou řídí dopravní policisté. Sanitky postupně odvážejí zraněné do nemocnic. Vrtulník transportuje pacienty do nemocnic v Děčíně a Ústí nad Labem. Do stejných nemocnic vozí zraněné posádky ZZS Ústeckého kraje. Němečtí záchranáři pak odváží zraněné do několika nemocnic v Německu.

Řídící centrum je zřízeno v objektu Bundeswehru v Prossenu. Zázemí zajišťuje německá THW (obdoba české civilní ochrany), která disponuje těžkou technikou, polními kuchyněmi a podobně.

Sanitky v okolí Schmilky a Hřenska houkají ještě okolo 20. hodiny. Všechny zraněné se postupně podařilo převézt do nemocnic. Přednost měli vážně zranění, až nakonec putovali do nemocnic lehce zranění, které tam přepravily hasičské autobusy.

Na cvičení se dorazili podívat také někteří němečtí politici, český ministr zahraničí, generální ředitel HZS ČR, či ústecký krajský policejní ředitel. Dle tiskového mluvčího ústecké záchranky Prokopa Voleníka pracovali jejich záchranáři až nad očekávání dobře. Zraněné se jim podařilo roztřídit, ošetřit a převézt do nemocnic daleko dříve, než bylo původně plánováno.

Cvičení budou muset v dalších dnech vyhodnotit organizátoři, stejně tak zástupci jednotlivých zúčastněných složek.

Foto: Týdeník Policie

Vlivem silného větru spadla na Žižkově na ulici část rekonstruované střechy

V Cimburkově ulici na pražském Žižkově došlo v neděli večer k pádu části rekonstruované střechy obytného domu na ...

V Cimburkově ulici na pražském Žižkově došlo v neděli večer k pádu části rekonstruované střechy obytného domu na ulici, potažmo na auta zaparkovaná před domem. Na místo vyrazili policisté i ...

Pachatel odcizil při loupeži v královéhradecké lékárně léky

Dne 19.2. byl policisty obviněn z trestného činu loupež 31letý muž. Ten ve středu okolo poledne přeskočil prodejní ...

Dne 19.2. byl policisty obviněn z trestného činu loupež 31letý muž. Ten ve středu okolo poledne přeskočil prodejní pult v jedné hradecké lékárně, odstrčil obsluhující lékárnici, až spadla na zem ...

Mladík prodal v bazaru počítač své babičky, ta si ho musela vykoupit zpět

Očividné slepé důvěřivosti osmasedmdesátileté babičky opakovaně využil její ziskuchtivý vnuk. Tento vychytralý ...

Očividné slepé důvěřivosti osmasedmdesátileté babičky opakovaně využil její ziskuchtivý vnuk. Tento vychytralý mladík totiž od ní vylákal její přenosný počítač, avšak namísto plnění pracovních ...

Pěstírna měla vyprodukovat necelých 400 kg marihuany

Důkladnou prací se podařilo kriminalistům Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje odhalit před ...

Důkladnou prací se podařilo kriminalistům Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje odhalit před nedávnem další pěstírnu, za níž mají stát dnes již za obdobný skutek stíhané osoby. ...

Size: XS SM MD LG