Vydávali se za opraváře střech a okapů, ve skutečnosti však způsobili víc škody než užitku, i přesto chtěli za „opravu“ zaplatit, a ne málo. Mnoho nechybělo a požadovaných několik stovek tisíc korun by od ženy skutečně dostali. Pokud máte v posledních několika měsících obdobnou zkušenost, kontaktujte linku 158.
V průběhu září kontaktovala jednasedmdesátiletá žena společnost, která se na internetu tvářila jako firma, jejíž pracovníci provádějí opravy střech a okapů. Společně si pak domluvili podmínky a datum opravy, avšak pouze střechy, s tím, že cena bude upřesněna na místě. Během několika dní se na místo skutečně dostavila skupinka mužů se žebříkem a oprava mohla začít. Během chvíle však zadavatelka zjistila, že jinak, než by si sama představovala, a jak bylo domluveno. Muži začali demontovat z domu zdravé okapy s tím, že je potřeba je také vyměnit, a přidali i sumu, kolik to bude stát. Ženě se tři tisíce zdáli nesmyslné, a když se proti částce i výměně ohradila, byla poslána do kuchyně, aby udělala kávu. Pravým důvodem však nebyla chuť na nápoj, ale skutečnost, aby nemohla dozorovat, případně cokoli k „opravám“ namítat. Poté, co se vrátila s kávou zpět, byly okapy vyměněny za jiné, méně kvalitní, střecha neopravena a vše uklizeno. A to nebylo jediné překvapení. Zvedla se i cena „opravy“ na neskutečných dvě stě sedmdesát tisíc korun. Vše bez potvrzení, jinak by byla částka podle slov jednoho z mužů mnohem vyšší. Splatnost ihned na místě, nebo výběr z banky, podotkl druhý. Žena byla tímto psychologickým nátlakem a celou situací natolik paralyzována, že se nezmohla na jakýkoli odpor. Souhlasila i s tím, že ji odvezou do banky, kde obnos vybere, neboť doma měla „jen“ dvě stě tisíc, a to bylo podle dělníků málo.
Po cestě se poškozené celá věc rozležela v hlavě, a místo do banky, směřovaly její kroky po vystoupení z vozu přímo na policejní služebnu, kde vše ohlásila. Podezřelí mezitím stačili ujet, nicméně podle udané registrační značky je policisté nedlouho poté zadrželi. V současné chvíli je dvojice mužů stíhána vazebně pro podezření z trestných činů podvod a poškození cizí věci, neboť škoda, která byla na střeše jejich zásahem způsobena, předběžně odhadnuta na bezmála sedmdesát tisíc korun.
Popsaný případ není jediný a v Praze jsou policisty zadokumentovány případy dva. Kriminalisté však nevylučují, že jich může být více, ale nebyly nahlášeny. Touto cestou se obracíme na případné další poškozené, kterým se popsaná situace s muži na fotografiích stala v průběhu posledních měsíců, aby kontaktovali linku 158 nebo se osobně dostavili na policejní služebnu a poskytli svědectví.
Způsob provedení je vždy stejný, skupinka „opravářů“ v počtu dvou až čtyř osob navodí tísnivou situaci vůči poškozeným – seniorům, kdy využijí lsti a navodí dojem, že sjednanou práci skutečně provedli, ač se tak nestalo. Poté systematicky na poškozené psychologicky tlačí s cílem vylákání velké částky peněz.