V současné době byla státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze podána obžaloba na skupinu osob, které byly zadrženy v souvislosti s mezinárodním organizovaným obchodem s kokainem. Osoby zadržené a obžalované v České republice se zabývaly pašováním velmi kvalitního kokainu z Brazílie a Kolumbie pro členy nigerijské organizované skupiny a najímáním kurýrů zejména z řad osob s nízkým socioekonomickým statusem. Na základě spolupráce s dalšími evropskými policejními složkami bylo v rámci Evropy zadrženo několik pachatelů, jak přímo organizátorů trestné činnosti, tak i kurýrů. V rámci mezinárodní spolupráce probíhají další úkony trestního řízení a lze předpokládat, že dojde k zadržení a obvinění dalších pachatelů.
„Mezinárodní spolupráce v případu s českým krycím názvem „MARABU“ byla zastřešena mezinárodní policejní organizací Europol se sídlem v Haagu. Hlavním cílem operace bylo zadokumentování drogové trestné činnosti nigerijských organizovaných kriminálních struktur v rámci Evropy a zadržení kurýrů a osob, které se zabývají dovozem nelegálních drog do jednotlivých zemí Evropské unie. Na odhalování trestné činnosti těchto skupin pachatelů se podílely zejména policejní složky Španělska, Německa, Rakouska, Švédska, Holandska, Norska a Portugalska,“ uvedl policejní prezident brig. gen. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý.
V rámci trestního spisu vedeného Národní protidrogovou centrálou k této operaci byli doposud zadrženi čtyři čeští státní příslušníci, tři z nich na území České republiky a jeden ve Španělsku. Celkem u nich bylo zajištěno přes tři kilogramy vysoce kvalitního kokainu. Jedna z hlavních pachatelek, která zajišťovala nábor kurýrů v České republice, byla i s jedním ze spolupachatelů zadržena v Praze. Kurýři pašovali kokain z Jižní Ameriky za velmi nízké odměny, přičemž se kromě vysokých trestů, mnohdy ve věznicích s velmi tvrdými podmínkami, vystavovali zdravotním rizikům s možnými fatálními následky. V případě jednoho ze zadržených českých kurýrů, který z brazilského Sao Paula převážel 800 gramů kokainu ve svém trávicím traktu na letiště do Bilbaa ve Španělsku, hrozilo akutní nebezpečí ohrožení života. Kurýr musel být bezprostředně dovezen do nemocnice, kde mu byla droga z těla chirurgicky vyjmuta, přičemž mu zůstanou doživotní následky.
Na základě probíhající mezinárodní spolupráce k této trestné činnosti bylo v rámci Evropy zadrženo několik pachatelů, jak přímo organizátorů, tak i kurýrů. Například se jednalo o nigerijského občana, žijícího v ČR, který byl zadržen na letišti v Malmö ve Švédsku s půl kilogramem heroinu, přičemž k odvedení pozornosti policejních a celních složek používal jako doprovod dvouleté dítě. Dále například dva čeští občané zadržení na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem s třemi kilogramy kokainu, který byl ukryt v několika párech bot, převážených v kufru jejich nezletilého dítěte. Spolu s nimi byl ve Vídni zadržen i český a nigerijský občan, kteří jejich cestu organizovali. V této souvislosti byl současně ve Španělsku po příletu z Brazílie zadržen i další český kurýr s kilogramem kokainu. Kromě konkrétních zadržení pachatelů posloužily zjištěné informace v rámci mezinárodní spolupráce jednotlivým protidrogovým jednotkám ve většině států Evropské unie k dílčím realizacím v jejich zemích.
V rámci trestního spisu vedeného na území České republiky k operaci „MARABU“ byly doposud zadrženy celkem čtyři osoby, které byly obžalovány pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy dle ustanovení § 283/1, 3c, 4c tr. zákoníku, za což jim hrozí trest odnětí svobody v délce trvání deset až osmnáct let.