Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ve spolupráci s techniky Mobilní expertní jednotky Centra služeb pro silniční dopravu se v rámci dopravně bezpečnostní akce v tomto týdnu zaměřili v Jihlavě na kontroly vozidel a prováděli u nich měření emisí výfukových plynů. Cílem této akce je příznivě ovlivnit stav a množství tvorby škodlivých emisí produkovaných výfukovými plyny spalovacích motorů motorových vozidel, které nesplňují příslušné normy a zároveň musí být úplné, nepoškozené a funkční.
Policisté zastavili deset vozidel, u kterých měli podezření na nevyhovující technický stav. U šesti kontrolovaných vozidel zjistili závady v emisním systému vozidla. Na základě provedeného měření vystavili technici těmto vozidlům doklad o provedené technické silniční kontrole pro závady typu „B“ – vážné závady, kdy tímto zároveň vyslovili omezení používání vozidla. Provozovatelé vozidel mají 30 dnů na opravu a přistavení vozidel na technickou prohlídku, jinak dojde ke ztrátě technické způsobilosti vozidel.
Policisté uložili na místě za zjištěné přestupky – nevyhovující technický stav vozidla – celkem šest pokut v příkazním řízení, když v pěti případech nebyl řidič totožný s provozovatelem vozidla, proto toto porušení oznámili správnímu orgánu. Dvě oznámení správnímu orgánu se týkala konkrétních stanic technické kontroly, které deklarovaly vyhovující technický stav vozidla i přesto, že kontrola odhalila závady a dvě oznámení se týkala konkrétních dvou techniků stanice technické kontroly, kteří tyto kontroly prováděli.
Kontrola emisí u vozidla trvá zhruba dvacet minut. Policisté k provedení kontroly vybírali záměrně taková vozidla, u kterých bylo důvodné podezření, že mohou mít špatný technický stav a z běžného provozu si je stahovali k provedení kontroly na kontrolní stanoviště. Samotné měření probíhá tak, že se do výfuku auta zavede sonda, počítač se pak napojí na řídící jednotku a poté se opakovaně sešlápne plynový pedál. Pokud jsou povolené limity překročeny, může to být nejenom technickým stavem auta, ale i špatným palivem nebo opotřebovanými filtry.
„V případě, že jsou překročeny stanovené limity, omezí policista technickou způsobilost vozidla na třicet dní. Může však nastat situace, že podstatná část výfukového systému na vozidle zcela chybí, a v ten okamžik tu technickou způsobilost vozidla úplně odejmeme, protože takové vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích,“ uvedl ppor. Mgr. Jiří Špaček, vedoucí oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. V obdobných akcích budou policisté v průběhu roku i nadále pokračovat.