Výcvik Krav Magy pro policisty z pardubické pořádkové jednotky vedl izraelský instruktor | Týdeník Policie

Výcvik Krav Magy pro policisty z pardubické pořádkové jednotky vedl izraelský instruktor

Výcvik Krav Magy pro policisty z pardubické pořádkové jednotky vedl izraelský instruktor

Ve středu proběhl celodenní seminář pro vybrané policisty Krajské pořádkové jednotky Pardubického kraje zaměřený na výuku bojového systému krav maga. Seminář vedl přímo izraelský instruktor Israel Cohen, který působil 18 let v aktivní vojenské službě v izraelských speciálních jednotkách a prošel několika válečnými konflikty.

Aby policisté tento náročný seminář zvládli, absolvovali v předchozích měsících několik tréninků krav maga, které je měly připravit právě na setkání s Cohenem. Všechny tyto výcviky probíhaly pod záštitou České pobočky Mezinárodní KRAV MAGA Federace (IKMF) a jejího prezidenta a hlavního instruktora Ing. Michala Otipky, který již v minulosti vedl opakovaně semináře se zahraničními instruktory, a to právě pro české speciální jednotky, ať již policie nebo armády. Israel Cohen se v dopolední části, která proběhla v tělocvičně krajského ředitelství v Pardubicích, zaměřil na obranu proti neozbrojenému útočníkovi, dále proti ozbrojenému útočníkovi nožem a proti více útočníkům.

Policisté si vyzkoušeli také různé zatýkací a odváděcí techniky a zákroky proti pachateli v davu osob. Stěžejní byly takzvané stresové drily, které simulovaly podmínky skutečného zákroku. Po rychlém obědě následoval přesun všech zúčastněných do prostor Územního odboru Chrudim, kde proběhla odpolední část výcviku. Zde museli policisté řešit za použití naučených sebeobranných postupů opět různé modelové situace, od neozbrojeného útoku, přes útoky nožem nebo útoky více útočníků. Všechny útoky byly vedeny v reálném prostředí s maximální intenzitou, aby byly co nejvěrněji nasimulovány skutečné situace policejního zákroku a vyvolán stres u zasahujících policistů. Velmi zajímavý byl „izraelský“ způsob zadržování vytipované problémové osoby uvnitř davu.

Jak uvedl velitel Krajské pořádkové jednotky mjr. Mgr. Zdeněk Klubrt, je absolutní nutností, aby naši policisté byli na výše uvedené hrozby připraveni. Jako pořádková jednotka musíme být schopni zvládnout různé situace, od běžného výkonu služby, přes zákroky na rizikových fotbalových utkáních nebo demonstracích až po zákrok proti ozbrojenému pachateli. Důležité je ve výcviku reagovat nejen na aktuální bezpečnostní situaci, zejména na teroristické útoky v jiných zemích, ale také na neustále vzrůstající agresivitu pachatelů, kteří neváhají proti zasahujícím policistům použít střelnou nebo bodnou zbraň, doplňuje jeden z instruktorů krajské pořádkové jednotky.

Celý bojový systém krav maga pochází z Izraele, což je stát, který od svého založení v roce 1948 musí neustále čelit nějaké agresi, a to zejména různým teroristickým útokům nebo občanským nepokojům. Právě díky těmto zkušenostem lze jednoznačně v systému vyčlenit „co funguje a co ne“.

Absolvovaný výcvik byl policisty hodnocen velice kladně. Vyzkoušeli si mnoho modelových situací na různé druhy útoků. Získali tak cenné poznatky, které mohou využít dále ve své službě nebo při nasazení pořádkové jednotky.

Foto: PČR

Opilý senior se zákazem řízení naboural s Daewoo zezadu do kamionu

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. ...

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. Sedmašedesátiletý řidič osobního automobilu Daewoo Kalos jedoucí ve směru od obce ...

Mladého muže postihly u stanice metra v Praze křeče, při pádu si poranil hlavu

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali ...

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali záchranáře. Při běžné hlídkové činnosti v okolí stanice metra Vltavská si hlídka ...

Řidič alternativní přepravní služby nedokázal strážníkům na pražském letišti předložit doklady taxislužby, navíc má vysloven platný zákaz řízení

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí ...

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí odhalili. Při kontrole areálu Letiště Václava Havla v Praze si strážníci z ...

Size: XS SM MD LG