V souvislosti s některými mediálními výstupy, které v poslední době nepřesně či nepravdivě informují veřejnost o stavu pacientů a zdravotníků v TN v souvislosti s COVID-19, a to zvláště na oddělení následné péče, chceme uvést na pravou míru některé skutečnosti a fakta.
SITUACE NA ODD. NÁSLEDNÉ PÉČE V RÁMCI JEDNÉ STANICE:
Můžeme potvrdit, že jsme na jedné stanici ze čtyř v rámci oddělení následné péče, zavedli už dříve úplnou karanténu. Ta se týká všech zdravotníků pouze této jedné stanice a příslušných pacientů (celkem 27). Toto pracoviště je však stabilizované a funguje v omezeném režimu. Zdravotníci se na tomto pracovišti střídají v jednotlivých týmech.
Ve chvíli, kdy jsme na tomto pracovišti již dříve zavedli plnou karanténu z důvodu podezření na COVID-19 u tří zdravotních sester, obratem jsme zajistili testy u příslušných zdravotníků a pacientů. V první vlně testování se ukázala nákaza u tří zdravotních sester. K jejímu přenosu došlo dle zjištění v komunitě a nikoliv uvnitř nemocnice. Dále jsme zajistili rovněž preventivní testy u všech 27 pacientů a v první fázi byly všechny jejich testy negativní. Později se však u některých pacientů ukázaly momentální zdravotní potíže a ihned jsme u nich provedli další kolo testů. Bohužel u 13 pacientů se ukázal pozitivní test na COVID-19. Tito pozitivní pacienti byli od začátku bariérově izolovaní od ostatních „zdravých“ pacientů. Dále všichni nemocní mají rovněž roušky, pokud to dovoluje jejich aktuální zdravotní stav a nedělá jim to potíže. Všichni zdravotníci na tomto pracovišti povinně používají osobní ochranné pomůcky s nejvyšší možnou ochrannou a používají je dle hygienických a protiepidemických zásad a opatření. Situace na všech ostatních stanicích příslušného oddělení je v pořádku.
STAV K DNEŠNÍMU DNI:
Uvedli jsme také, že test na COVID-19 jsme nechali preventivně provést i u ostatních pacientů z daného pracoviště. Bohužel k dnešnímu dni se pozitivní test ukázal u dalších 11 pacientů a u tří byl test naštěstí negativní. Celkem se tedy jedná o 24 pozitivních pacientů a 3 jsou negativní. Dále jsme dostali výsledky testů i u ostatních zdravotníků zmíněného pracoviště a bohužel se nákaza ukázala u dalších tří sester. V rámci uvedené stanice se tedy jedná o 6 pozitivních sester. Všichni pozitivní zaměstnanci jsou tak v domácí karanténě. Co se týče negativních pacientů (3), tak ti jsou umístěny do samostatného pokoje a jsou odděleny od ostatních pozitivních pacientů. Ošetřující personál si při každém vstupu do jejich pokoje vyměňuje veškeré ochranné pomůcky tak, abychom zabránili případnému přenosu nákazy.
Situaci máme pod kontrolou a v rámci daného pracoviště jsme přijali režimová opatření, která se týkají hygieny, izolace a protiepidemických zásad. Byla zde zároveň provedena zdravotní celková dezinfekce vč. pokojů a chodeb. Pacienti dostávají adekvátní léčbu a jsou pod pravidelnou kontrolou našich zdravotníků a primáře oddělení, který je také ve spojení s jednotlivými rodinami všech pacientů a informuje je o jejich aktuálním zdravotním stavu. Nikdo z pacientů nemá významnější dechové potíže a jsou bez teplot. Na tomto pracovišti stále platí režim karantény a samozřejmě i dlouhodobě zákaz návštěv!
V případě, že by došlo ke zhoršení zdravotního stavu u pacientů, má Thomayerova nemocnice pro tyto účely připravena ventilovaná lůžka či oxygenoterapii, kterou však tito nemocní naštěstí nepotřebují.
OCHRANNÉ POMŮCKY:
Ochranných zdravotních pomůcek máme relativně zatím potřebné množství, ale vše je závislé na pravidelných dodávkách Min. zdravotnictví, a to zvláště u respirátorů typu FFP3 bez ventilů. Vlastních jednorázových roušek máme dostatečnou zásobu, která nám vydrží určitou dobu. Jejich spotřeba se však neustále zvyšuje a jsme závislí na jejich průběžném zásobování.
STAV NA PLICNÍM ODDĚLENÍ V SOUVISLOSTI S DŘÍVĚJŠÍM PŘÍPADEM PACIENTA (TAXIKÁŘE):
Thomayerova nemocnice chce uvést na pravou míru zavádějící informace, které se průběžně objevují v médiích v souvislosti s údajným pochybením zdravotnického personálu v případě hospitalizace pacienta (taxikáře) na plicním oddělení v TN.
Důležité je uvést, že velice obézní a polymorbidní pacient s bronchiálním astmatem byl k nám do TN přijat dne 10. 3. pro celkové zhoršení jeho zdravotního stavu s podezřením na počínající zápal plic. Neměl v tuto dobu cestovatelskou anamnézu, a postupovalo se dle tehdy nařízené epidemiologické situaci. RTG vyšetření prokázalo zápal plic a od tohoto okamžiku byla pacientovi podávána cílená a adekvátní léčba.
Později se však u pacienta objevily potíže s dechem, a proto byl proveden test na přítomnost koronaviru, který jej bohužel potvrdil. Nemocný byl následně bariérově izolován a přeložen ihned na JIP, a to podle zcela standardních protiepidemických opatření, aby tak nedošlo k šíření viru do jeho okolí. Stav pacienta se však zhoršil, a to i přes nasazenou intenzivní cílenou léčbu na JIP, a proto byl následně převezen do VFN k další léčbě na speciálních přístrojích.
Je nutné uvést, že pokud by byl pacient od začátku pozitivní na koronavirus, tak u něho přijatá a poskytnutá léčba související se zápalem plic, by byla prakticky shodná.
Chceme zdůraznit, že zdravotnický personál (tzn. sestřičky na JIP vč. lékaře) nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně a dle standardních postupů a opatření. Zdravotní sestry i lékař dělali všechno pro to, aby pacienta především zachránili a udrželi jej při životě, a to navzdory tomu, že se jednalo o velmi komplikovaného a extrémně obézního pacienta, který tak dostal šanci na život, i když nyní je jeho stav zatím ještě vážný.
Vedení TN děkuje všem zdravotníkům za týmovou práci v péči o pacienty nejen s COVID-19, kdy za těžkých podmínek ještě dokáží odvádět kvalitní péči a zároveň poskytovat profesionální léčbu. Poděkování patří také všem podporujícím institucím a těm zástupcům médií, kteří podávají o práci našich zdravotníků, pravdivou a nezkreslenou informaci.