Využití dronů u Policie ČR | Týdeník Policie

Využití dronů u Policie ČR

Využití dronů u Policie ČR

Technický pokrok nelze zastavit, proto je třeba se mu přizpůsobovat. Drony skrývají obrovský potenciál, který se středočeská policie snaží v co největší míře zhmotnit. Díky jejich využití v policejních činnostech se nejen že otevřely nové možnosti, ale v některých oblastech dokonce usnadnily a zefektivnily policistům práci. Zástupce vedoucího územního odboru Příbram plk. Ing. Ondřej Smotlacha, který vypráví o složitých začátcích i ambiciózních vizích, je profesionál na svém místě.

Kdy začala středočeská policie drony používat?
Bezpilotní prostředky značky BRUS v barvách policie používáme od května roku 2017 a od srpna daného roku jsme pak mohli létat i v lokalitě Chráněné krajinné oblasti Brdy. Menší dron DJI MAVIC PRO jsme zakoupili v roce 2018.

K jakým činnostem se užívají?
Drony jsou prioritně určeny k nasazení v prostoru CHKO Brdy. Využívají se zde především k hlídkovým a monitorovacím letům, např. v rámci spolupráce se složkami IZS, s pyrotechnickou službou. Slouží k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky, nepovolená těžba lesních porostů, rozdělávání ohňů. Rovněž jsou nápomocny při pátracích akcích.

V roce 2018 jsme drony s termovizí začali používat při namátkových kontrolách rekreačních oblastí jako preventivní prvek majetkové trestné činnosti.

Menší drony v letošním roce zkoušíme zapojit do dohledu nad bezpečností silničního provozu, kdy sledujeme a dokumentujeme, např. nebezpečné předjíždění, telefonování za jízdy, připoutání bezpečnostními pásy. Nějakou dobu je již užíváme k dokumentaci závažných dopravních nehod a k ohledání některých míst trestných činů.

Jaké je jejich využití do budoucna?
Začínáme používat nové příslušenství, jedná se o konverzi systému BRUS na upoutaný. Dron je propojen kabelem s centrálou na zemi a po něm je napájen, díky tomu vydrží ve vzduchu i několik hodin. Rádi bychom zvýšili četnost využití bezpilotních prostředků k dohledu na BESIP. Dále drony zkoušíme zapojit do projektu nového zpracování dopravních nehod za využití fotogrammetrie.

Mají drony nějaké výhody?
Stroje prověří větší plochy území. Používají se v náročných podmínkách, kdy nelze použít klasickou techniku či vrtulníky nebo by to bylo ekonomicky nevýhodné. BRUS dosahuje velmi nízké hlučnosti. Jeho předností je pokročilý řídicí systém s mapovými podklady. Je osazen HD a termo kamerou i padákovým záchranným systémem.

Jaký je zájem policistů pracovat s touto technikou?
Zájem o práci s bezpilotními prostředky v rámci ředitelství stoupá, hlásí se i policisté z jiných součástí než z územního odboru Příbram. V souladu s koncepcí bezpilotních letadel KŘPS předpokládáme rozšíření lehkých typů dronů na více územních odborů tak, aby tyto prostředky mohly být plošně k dispozici pro výkon služby.

Jak probíhá vzdělávání policistů v této oblasti?
V současné době máme nastavený systém vzdělávání a udržení návyků pro piloty KRPS. Jejich školení se skládá z teoretické a praktické části. Základní kurz trvá přibližně dva měsíce. Pokračovací kurz je asi čtrnáctidenní. Našim záměrem je získat oprávnění k provozování letecké školy a poskytnout výcvik i dalším zájemcům mimo naše ředitelství, včetně ostatních složek IZS.

Foto: Policie ČR

Provoz na dálnici D1 zastavil požár návěsu kamionu

Krátce po páté hodině ranní vyjížděli hasiči k hlášenému požáru návěsu na dálnici D1 nedaleko Hulína ve směru na ...

Krátce po páté hodině ranní vyjížděli hasiči k hlášenému požáru návěsu na dálnici D1 nedaleko Hulína ve směru na Brno. K události vyrazily dva cisternové vozy profesionálních hasičů ze ...

Policisté na Rokycansku vypátrali podezřelého z útoku v pražské tramvaji

Na základě vyhodnocení zajištěných stop na místě činu a operativním vyšetřováním kriminalisté zjistili totožnost ...

Na základě vyhodnocení zajištěných stop na místě činu a operativním vyšetřováním kriminalisté zjistili totožnost muže, který je podezřelý z útoku v tramvaji a vyhlásili ho do celostátního ...

Strážníci v Brně našli psa ve zbídačeném stavu. V kotci chybělo krmeni i voda, zvíře žilo ve vlastních výkalech

Podezřením z týrání psa se v tomto týdnu zabývali brněnští strážníci. V řečkovické zahradě našli v kotci obehnaném ...

Podezřením z týrání psa se v tomto týdnu zabývali brněnští strážníci. V řečkovické zahradě našli v kotci obehnaném mříží silně podvyživeného zlatého retrívra, který působil velmi zanedbaně. ...

Size: XS SM MD LG