Z firmy na Klatovsku měly do vody uniknout chemické látky | Týdeník Policie

Z firmy na Klatovsku měly do vody uniknout chemické látky

Z firmy na Klatovsku měly do vody uniknout chemické látky

V souvislosti s únikem chemické látky do vodních toků z jedné firmy na Klatovsku zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.

Spolupracujeme se všemi zainteresovanými subjekty a kromě samotného prověřování případu směřujeme v tuto chvíli naši činnost i do lokalit, kde probíhají práce Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, kde máme posílen zejména výkon služby dopravní policie. Zde se zaměřujeme na provoz dopravy tak, aby kolegové z hasičského záchranného sboru mohli bez problémů učinit všechna potřebná opatření.

Prověřováním samotného případu se zabývají kolegové z odboru hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.

Tisková zpráva města Plzně:
Vodárna Plzeň z preventivních důvodů zastavila v neděli 13. října v 19:55 provoz úpravny vody Plzeň. Tímto opatřením zabránila vniknutí nebezpečné látky do technologie úpravny. Dnes 14. října dopoledne byla zahájena instalace zařízení na čerpání vody z náhradního zdroje, tedy řeky Radbuzy, jež není kontaminována. Vodárna bude po nezbytnou dobu upravovat vodu právě z řeky Radbuzy, aby byla zajištěna bezproblémová dodávka pitné vody pro Plzeňany. Opatření souvisí s havárií v Drnovém potoce v Klatovech, kam začátkem minulého týdne vytekly prostředky na impregnaci dřeva z výrobního areálu.

„Úpravna vody po nedávné modernizaci a rekonstrukci bez problémů upraví vodu z řeky Radbuzy, jež je složením podobná vodě v Úhlavě,“ řekl technický ředitel Vodárny Plzeň Petr Zelenka. Do doby, než se začne čerpat voda z Radbuzy, což se předpokládá v pondělních odpoledních hodinách, má Vodárna Plzeň dostatečné množství pitné vody ve svých vodojemech.

„Zásobování pitnou vodou pro obyvatele Plzně není ohroženo. Lidé se nemusí obávat kontaminace vody ve vodovodních řadech,“ zdůraznil generální ředitel Vodárny Plzeň Ludvík Nesnídal.

Zařízení na náhradní čerpání vody z Radbuzy začali instalovat hasiči v pondělních dopoledních hodinách. Vodu budou z řeky vytahovat dvě čerpadla, budou dodávat zhruba 400 litrů za sekundu. Voda poteče do úpravny vody hadicemi, předpokládaná délka hadicového vedení je zhruba půl kilometru, dvakrát půjde potrubí po dně řeky. Nasazeny jsou čtyři jednotky profesionálních hasičů včetně záchranného útvaru ve Zbiroze, na akci se podílí také deset jednotek dobrovolných hasičů.

Povodí Vltavy i Vodárna Plzeň nadále monitorují kvalitu vody a pravidelně odebírají vzorky z obou řek, z údajů je patrné, že hlavní vlna s nejvyšší koncentrací nebezpečné látky již odtéká z Plzně. V souvislosti s tím Plzeňský kraj preventivně v pondělí 14. října doporučil obyvatelům, aby nekonzumovali ryby ulovené v řece Úhlavě a Berounce, nezalévali touto vodou zahrady a ani nenapájeli zvířata. Zároveň se nedoporučuje ani koupání v obou řekách. Vodu v Úhlavě dál ředí voda z přehrady Nýrsko, která už vypustila zhruba milion metrů krychlových vody, což se projevilo poklesem hladiny o zhruba 80 centimetrů. Upouštění zrychluje odtok znečištěné vody a zároveň pomáhá ke snížení vysokých koncentrací pesticidů tím, že ji ředí.

V souvislosti s únikem chemické látky do vodních toků zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Kromě toho policie také v pondělí posílila výkon služby dopravní policie kolem plzeňských ulic Malostranská a Zborovská tak, aby hasiči mohli udělat všechna potřebná opatření.

Foto: A. Jarošová, město Plzeň

Chebští kriminalisté provedli, na základě žádosti od německých kolegů, domovní prohlídku. Při té našli porcelán za osm milionů korun

Dne 13. listopadu 2019 během ranních hodin kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Chebu v součinnosti s ...

Dne 13. listopadu 2019 během ranních hodin kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Chebu v součinnosti s kriminální policí Hof na základě mezinárodní spolupráce se Spolkovou republiku ...

Olomoučtí celníci zajistili při silničních kontrolách dvě cisterny s lihem

Celníci prováděli v průběhu října běžné kontroly na silnici ve směru Olomouc – Lipník nad Bečvou, a to v blízkosti ...

Celníci prováděli v průběhu října běžné kontroly na silnici ve směru Olomouc – Lipník nad Bečvou, a to v blízkosti obce Kocourovec. Vytipovali si ke kontrole nákladní vozidlo s cisternovým ...

Manželům se nelíbilo, že jim chce před domem zaparkovat cizí žena. Ta měla muže v reakci na slovní urážku udeřit pěstí a následně ho pokousat

Spor o parkovací místo v Králově Poli zaměstnal v pondělí večer strážníky MP Brno. Manželská dvojice údajně ...

Spor o parkovací místo v Králově Poli zaměstnal v pondělí večer strážníky MP Brno. Manželská dvojice údajně nelibě nesla, že se před jejich domem snaží odstavit své auto jiná řidička. Po ...

Size: XS SM MD LG