Rychlý zásah zdravotníků a perfektně sehraná spolupráce Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a týmu specialistů z Všeobecné fakultní nemocnice přispěly k záchraně života irského běžce, který zkolaboval během 29. ročníku Volkswagen Maratonu Praha 2025. Mimořádný zásah ukazuje, jak může kvalitně nastavený systém přednemocniční a nemocniční péče včasným nasazením mimotělního oběhu ECMO (extrakorporální membránová oxygenace) zachránit život i v kritických případech.
Irský 55letý účastník maratonu zkolaboval přímo před vozidlem zdravotnické záchranné služby. Okamžitě byla zahájena rozšířená resuscitace, která pokračovala i během převozu do VFN. Ani přes sedm defibrilačních výbojů nedošlo k obnovení srdeční činnosti, následně byl pacient předán do rukou nemocničního týmu a do 47 minut od zástavy napojen na ECMO. Až poté došlo k návratu srdečního rytmu.
„Při podobných hromadných akcích posilujeme náš provoz a přímo na trati závodu jsme měli rozmístěno několik záchranářských posádek. I za běžných okolností ale patří Praha díky propracovanému systému k městům, kde mají pacienti s náhlou zástavou oběhu nejvyšší šanci na přežití. Mimo jiné díky telefonicky asistované resuscitaci, jejíž kolébkou je právě hlavní město. U 8 z 10 pacientů se zástavou oběhu zahajují v Praze resuscitaci laici – podle instrukcí operátorů a ještě před příjezdem záchranářů,“ říká Zdeněk Křivánek, náměstek ředitele ZZS HMP.
„Jedná se o případ, který demonstruje dobře fungující návaznost přednemocniční a následné specializované nemocniční péče s využitím systému nemocniční extrakorporální kardiopulmonální resuscitace,“ komentuje prof. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., primář II. interní kliniky 1. LF UK a VFN, dodává: „Za zmínku hlavně stojí celkově relativně krátká doba srdeční zástavy díky bezprostředně navazující akci erudovaného týmu v nemocnici. U tohoto pacienta lze předpokládat, že by bez použití této metody srdeční zástavu nepřežil.“
Rychlá intervence, příznivá prognóza
Bezprostředně po napojení na ECMO byly pacientovi vyšetřeny věnčité cévy. Lékaři zjistili závažné postižení a ošetřili jednu z tepen metodou koronární angioplastiky s implantací stentu. Po dalších čtyřech defibrilacích se podařilo nastolit normální srdeční rytmus. Prognóza byla příznivá – do 48 hodin od kolapsu byl pacient extubován do plného vědomí a připraven k repatriaci do Irska.
Výsledky, které mají dopad
Systém nemocniční ECPR funguje ve spolupráci ZZS HMP a VFN již od roku 2012. Za tuto dobu pomohl stovkám pacientů. Tým lékařů z VFN a ZZS HMP navíc své zkušenosti sdílí prostřednictvím odborných publikací, mimo jiné v prestižním časopise JAMA (Journal of the American Medical Association). Studie potvrzují, že se jedná o vysoce nadějný přístup v léčbě refrakterní srdeční zástavy. Výzkum a rozvoj tohoto systému proto nadále pokračují.