Zakuklená skupinka útočící na levicové aktivisty nebyli policisté, nýbrž radikálové | Týdeník Policie

Zakuklená skupinka útočící na levicové aktivisty nebyli policisté, nýbrž radikálové

Zakuklená skupinka útočící na levicové aktivisty nebyli policisté, nýbrž radikálové

Na sociálních sítích se šíří informace o střetu zakuklených osob s levicovými aktivisty s tím, že se mělo jednat o policisty – provokatéry. Policie ČR se proti tomuto důrazně ohradila.

Video zachycuje zakuklenou partu lidí, která stojí proti pochodujícím levicovým aktivistům. Po chvíli začnou vzduchem z obou stran létat například dlažební kostky. Řada lidí označila zakuklené osoby za policisty.

„Kategoricky odmítáme, že by maskovaní muži byli policisté, jednalo se o radikální extrémisty,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Na identifikaci všech těchto osob samozřejmě pracovali a i nadále pracují kriminalisté z „extrému“.

Pán v hnědé bundě / mikině?
Co se týká muže v hnědé bundě / mikině, není ve videu jasně slyšet, že by kohokoliv řídil. Naopak vše nasvědčuje tomu, že se snažil dav uklidnit. Původně jsme informovali o tom, že dotyčného muže nepoznal žádný z námi oslovených policistů. V průběhu nedělního večera a noci se nám přihlásilo několik policistů, kteří svého kolegu poznali. Jak později uvedlo policejní ředitelství, muž je kriminalistou, který uklidňoval vyhrocenou situaci.

Oba tábory oddělovali jen policisté v „modrákách“. Podezřelé?!
Nikoliv. Praha zažila něco, co zde zase dlouho nebylo. Velké množství demonstrací v jednom městě, velké množství lidí na řadě míst v centru Prahy i v okolí Hradčan a Klárova. Jednoduše řečeno – i když byli na akci staženi policisté prakticky z celé Prahy, nebylo v jejich silách, aby na každém místě stáli policisté ze Speciální pořádkové jednotky, laicky označováni za „těžkooděnce“.

Na řadě míst, na kterých došlo ke konfliktům, zasahovali v první řadě policisté bez těžké výstroje a výzbroje, tedy policisté z místních oddělení a z oddělení hlídkových služeb, případně policisté z PMJ Praha. Jednoduše řečeno – v prvé řadě zasahuje policista, který je na místě, dále pak čeká na případné posily v podobě pořádkové jednotky. Problémem byl v sobotu ale také fakt, že řada míst byla zablokována různými mini demonstracemi a aktivisty, tudíž bylo pro řidiče policejních dodávek v některých případech velmi obtížné se rychle přesouvat tam, kde je bylo potřeba.

Proč policisté oddělující oba davy aktivně nezasáhli a byli spíše „pasivní“?
Je to jednoduché. Pokud stojíte v 10 lidech proti několikanásobně přečíslenému davu lidí, respektive proti dvěma davům, nemáte ke všemu potřebné vybavení (zásahové výbušky, vrhače, chrániče těla, přilby) – tak se snažíte situaci držet tak, jak nejlépe umítě. Nicméně nejdete do protiútoku, naopak vyčkáváte na posily, které přivolal velitel daného sektoru, případně kriminalisté. Jen si dovolím podotknout, že podobných incidentů bylo různě po Praze hned několik, některé z nich dokonce ve stejný čas.

Stejně tomu bylo i v případě tohoto videa, které podle některých konspiračních teorií dokazuje to, že se policie snažila celou situaci vyprovokovat. Policii se naopak podařilo i přes těžké podmínky dosáhnout toho, že ve městě nedošlo v rámci demonstrací ke větším střetům. Osobně pak nevidím jediný reálný důvod k tomu, proč by policie v této situaci chtěla jakkoliv vyprovokovat incident, když video jasně dokazuje, že na místě neměla ani dostatek sil a prostředků, kterými by následný incident zvládla…

O incidentu informovala například Česká televize, viz zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/1685719-bez-komentare-stret-odpurcu-migrace-s-ucastniky-pochodu-na-podporu-uprchliku

Něco málo k tomu, proč nebyli demonstranti vpuštěni před Úřad vlády
Na okraj bych ještě rád laicky vysvětlil fakt, proč nebyli vpuštěni demonstranti pochodující od Pražského hradu před Úřad vlády, kde měli řádně ohlášenou demonstraci.

Vzhledem k tomu, že měli na dvou místech v okolí Úřadu vlády nahlášenou akci odpůrci těchto demonstrantů, a v době příchodu pochodujících se již na místě nacházeli, rozhodla policie o tom, že z bezpečnostních důvodů nepustí oba znesvářené tábory takto blízko k sobě. Reálně totiž hrozilo riziko střetů, které by mohly ohrozit bezpečnost nejen Úřadu vlády, ale především přítomných účastníků. Policie nestojí na ničí straně, policie stojí pouze na straně zákona a dbá na dodržování veřejného pořádku. Úkolem policie je chránit majetek a zdraví lidí, proto bylo rozhodnuto tak, jak bylo rozhodnuto.

Pokud by byli u Úřadu vlády jako první demonstranti od Pražského hradu a na akci vedle by měli jít jejich odpůrci, policie by je rovněž nepustila. Nelze tudíž hovořit o nějakém nadržování jedné, či druhé straně.

Na závěr mi dovolte politovat ty, kteří namísto faktům věří konspiračním teoriím šířeným po internetu a sociálních sítích. Jako by se veřejně nevědělo, jak různé hlouposti se poslední dobou šíří. Ať už se jedná o jakákoliv témata…


Kriminalisté zaslali v případu střelby v Rychnově nad Kněžnou návrh na podání obžaloby pro trestný čin vraždy

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ukončili v těchto dnech vyšetřování muže z ...

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ukončili v těchto dnech vyšetřování muže z vraždy své 47leté manželky, ke které došlo 11. července 2019 v Rychnově nad Kněžnou v ...

Dva přestupci osočili pražské strážníky, že jsou pod vlivem alkoholu

Osoby, které se dopustí přestupku a místo uznání své chyby a přijmutí zodpovědnosti obviní strážníka z opilosti, ...

Osoby, které se dopustí přestupku a místo uznání své chyby a přijmutí zodpovědnosti obviní strážníka z opilosti, nejsou ničím výjimečným. Ročně se tento scénář odehraje v desítkách případů. V ...

Size: XS SM MD LG