Hasiči zasahující u fyzicky i psychicky velmi náročného požáru bytu ve výškové budově v Nerudově ulici v Bohumíně ještě ani nestihli zabalit použité vybavení na místě zásahu a už se na ně na internetu a v médiích sesypala kritika řady lidí, kteří zásahům u požárů „rozumí“…
Prakticky okamžitě se začaly šířit v médiích výpovědi některých svědků, kteří hovořili o velkém zmatku a neprofesionalitě hasičů.
Na to konto vyzval ministr vnitra ředitele HZS MSK k tomu, aby v neděli zveřejnil časovou osu zásahu. Ten ministr vnitra, který by se měl svých profesionálních podřízených spíše zastat… Budiž.
Řada lidí si však neuvědomuje, co takový zásah obnáší. Ačkoliv byla bohumínská profesionální jednotka hasičů na místě události již několik minut po ohlášení, byt v době jejího příjezdu již hořel v plném rozsahu.
Je nutné si uvědomit, že po příjezdu první jednotky na místo se rozhodně nedá hovořit o dostatku sil a prostředků ke zvládnutí mimořádné události, či likvidaci požáru. První jednotka zahájí to, v čem začnou pomáhat a v čem budou pokračovat další přijíždějící jednotky. Není v lidských silách několika hasičů, kteří na místo takto rozsáhlého požáru dorazí jako první, provést úplný zásah vedoucí k likvidaci požáru.

V souvislosti s tragickým požárem v Bohumíně zadrželi policisté podezřelého muže
Někteří lidé z hořícího bytu vylezli na parapety oken. V době příjezdu k takovéto mimořádné události je pro hasiče prioritou záchrana lidí z budovy. A to nejen z bytu zasaženého požárem, ale především také z bytů nad ním, či obecně vzato z celého zakouřeného domu. Takový zásah probíhá v drtivé většině vnitřním prostorem domu, a tedy z venku, kde stojí přihlížející svědci, není vidět. Hasiči ve vyváděcích maskách zachraňují po schodišti lidi ze zakouřené budovy. Pokud jsou ideální podmínky pro ustavení výškové techniky (nebrání tomu zaparkovaná auta, terén okolo domu a podobně), a kdy jsou lidé například v oknech domu, volí hasiči záchranu pomocí výškové techniky, či pomocí nastavovacích žebříků. Takto zachraňovali lidi například při požáru hotelu v Náplavní ulici v Praze.
V Bohumíně však byla situace jiná. Jako nejvhodnější a především nejrychlejší řešení se jevilo použití seskokové matrace, kterou je však potřeba nafouknout. Nejsme ve filmu a vše prostě určitý čas trvá. Zde však byl již požár v takovém rozsahu, že několik lidí bylo nuceno vyskočit z okna. Věřte nebo ne, ale nikoho to v tu chvíli nemrzí více, než zasahujícího hasiče. Podle jiných svědeckých výpovědí z Bohumína chybělo jen několik desítek vteřin k tomu, aby se matraci podařilo zcela nafouknout. Bohužel byl požár (pravděpodobně úmyslně založený s použitím akcelerantů hoření – a tedy rychleji se šířící) neúprosný.

Při požáru bytu v 11. patře domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 11 lidí
Záchrana a evakuace osob z domu probíhala za asistence policistů. Ti v takovýchto případech pomáhají hasičům s vyváděním lidí. Jsou však limitováni tím, že nemají k dispozici dýchací přístroje a ani vyváděcí masky pro evakuované a zachraňované lidi.
Je nutné si uvědomit, že zásah u požáru není totožný se zásahem ve filmu, či v seriálu. Na místo se dostaví nejbližší jednotka, dalším jednotkám trvá určitý čas, než na vzdálenější místo dojedou. Dobrovolní hasiči se musí seběhnout na zbrojnici, až poté vyjíždí na místo požáru. Profesionální jednotky, které nejsou přímo z města, ve kterém k požáru došlo, mají zase delší dojezdové časy, než jednotka místní.
Všem hasičům, policistům a záchranářům zasahujícím u této mimořádné události patří poděkování za jejich profesionální zásah a obětavost. Bohumínským hasičům pak držíme palce, aby se z celé události dostali především po psychické stránce… všem pozůstalým vyjadřujeme upřímnou soustrast.