Ve středu se na olomoucké kriminalisty obrátila 49letá žena, která se stala obětí internetového podvodníka. Žena v březnu na jedné sociální síti zareagovala na reklamu, která lákala na zhodnocení investovaných peněz. Do formuláře zadala své telefonní číslo, na které se jí ozvala žena. Následně na email obdržela informace o možnosti získat pasivní příjem z obchodování na finančním trhu.
Další den oznamovatelku telefonicky oslovil muž a ona souhlasila s investicí. Od té doby se rozjel kolotoč podvodných praktik. Nejprve si do počítače žena nainstalovala program pro vzdálený přístup, poté se přihlásila do svého internetového bankovnictví. Zde pachatel převedl ze spořicího účtu na běžný účet 70 tisíc korun.
Žena si následně na radu podvodníka, který se vydával za finančního poradce, začala půjčovat peníze nejen u své banky, ale i u jiných institucí nebo osob, které tuto službu nabízí. Celkově si vypůjčila přes 1,3 milionu korun. Neznámý pachatel během několika týdnů provedl z účtu poškozené za její asistence několik plateb na zahraniční účty. Podvodník tak ženu připravil o více než 1,6 milionu korun. Jelikož se ženou přestali komunikovat a do dnešního dne jí nebyly žádné peníze vyplaceny, rozhodla se obrátit na policii.
Případ prověřujeme pro podezření ze spáchání zločinu podvod. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.
Radíme lidem, aby se nenechali zlákat reklamami slibujícími výhodnou investici. Bohužel je na internetu celá řada podvodných inzerátů, a některé z nich zneužívají fotky známých osobností a celebrit. Nenechte se nalákat na vidinu rychlého a vysokého zisku, můžete snadno naletět. Buďte opatrní, ať se nestanete příští obětí podvodníka.
Nikdy neinstalujte do počítače nebo telefonu jakékoliv programy a aplikace na žádost neznámé osoby.