V pátek 4. srpna dopoledne přijala 59letá žena ze Šumperska telefonní hovor od údajné pracovnice banky, která jí sdělila, že se nedostavila k podpisu úvěrové smlouvy. Žena jí však vysvětlila, že o úvěr nežádala, načež se dočkala informace, že tedy došlo k napadení jejího bankovního účtu.
Z daného důvodu ji volající přepojila na manažera bezpečnostního oddělení. Ten ji instruoval, aby se co nejrychleji dostavila na pobočku své banky v Olomouci. Sdělil jí, že ji odveze taxi služba a náklady spojené s cestou jí uhradí banka. Žena uposlechla a ještě tentýž den nasedla do taxíku, který ji přepravil do banky. Z konta si vybrala téměř půl milionu korun a dle pokynů se s celým obnosem přemístila do olomouckého obchodního centra, ve kterém zamířila rovnou k bitcoinmatu. Zde měla své peníze vložit pod přijatými QR kódy na takzvaný rezervní účet.
Žena však projevila v celou situaci nedůvěru, ale i s tím si podvodníci věděli rady. Následoval telefonát od domnělého kriminalisty, který ji upokojil, že je vše v pořádku a poradil jí postup při vkládání do bitcoinmatu. Po několika úspěšně provedených vkladech k ní přistoupil náhodný kolemjdoucí, který po krátké konverzaci zjistil a ženě vysvětlil, že uvěřila podvodníkům. Dvaatřicetiletý muž si tak za svůj příkladný přístup, díky kterému ženě zachránil 300 tisíc korun, vysloužil poděkování od vedení olomoucké policie.
Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.
Nereagujte na telefonní hovory, emaily ani zprávy, ve kterých se Vás snaží bankovní úředník či policista vmanipulovat do situace, že jsou Vaše finanční prostředky v ohrožení a jediná cesta k jejich záchraně je vklad do bitcoinmatu. Pamatujte, že bitcoinmat není úschovna žádné banky!!