Třebíčští kriminalisté objasnili trestnou činnost ženy, která získala podvodně přibližně jeden a půl milionu korun.
Využívala důvěřivosti náhodných mužů, peníze od nich postupně vylákala jako půjčky za použití různých smyšlených historek a příslibů, že vše vrátí. Nestalo se ale tak a o své peníze všichni podvedení muži přišli, u jednoho z nich se jednalo o celkovou částku přes jeden milion korun. Žena je obviněna ze spáchání zločinu a hrozí jí až osmiletý pobyt za mřížemi.
Případ pro policisty začal, když přijali na začátku letošního roku oznámení o seniorovi, který se stal obětí podvodu. S půjčováním peněz začal už na konci roku 2017, půjčoval ženě, se kterou se seznámil náhodou. Přesvědčila ho o nutnosti půjčení peněz s příslibem jejich rychlého vrácení. Místo splacení předchozí půjčky ale vždy přišla s žádostí o půjčku novou a finanční částka se tak postupně zvyšovala, Senior se nakonec sám dostal do tíživé finanční situace.
Případ začali po přijetí oznámení prověřovat kriminalisté a na základě šetření zjistili, že podvedených je více. Žena totiž vylákala peníze ještě od jiných mužů, v jejich případě ale nebyly částky, o které přišli, tak vysoké. Navazovala kontakty prostřednictvím sociálních sítí i ve svém okolí, mezi podvedenými jsou tak muži z Třebíčska i jiných míst republiky. Když se jí podařilo se s mužem seznámit, požádala ho o půjčku z důvodu tíživé životní situace.
Kriminalisté si vyžádali a vyhodnotili velké množství materiálů vztahujících se k zmapování finančních transakcí, komunikace, vyhledali další podvedené, provedli výslechy a rozsáhlé šetření. Prověřováním shromáždili důkazy a na jejich základě zahájili trestní stíhání šestatřicetileté ženy z Třebíčska. „Žena byla obviněna ze spáchání zločinu podvodu, přičemž činem byla způsobena značná škoda,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněná žena již byla v minulosti soudně trestána v souvislosti se spácháním majetkové trestné činnosti.
Žena je obviněna z toho, že podvedené muže připravila nejméně o jeden a půl milionu korun. Využila jejich důvěřivosti a slibovala půjčené peníze rychle vrátit. Své tvrzení podporovala smyšleným dědickým řízením, které ji mělo zajistit dostatek peněz na splacení půjčených peněz. Žena věděla, že peníze nevrátí a ani nemůže. Měla totiž množství dalších finančních závazků, pohledávek a byla nemajetná. Půjčené peníze ani částečně nevracela a používala je pro svoji potřebu.
S mužem, kterého připravila o nejvíce peněz, se seznámila náhodně prostřednictvím své známé. Senior uvěřil tomu, že žena potřebuje finančně pomoci a půjčené peníze vrátí. Na další roky se dostal do situace, ze které se mu nepodařilo dostat. Ženě půjčoval další a další peníze, na oplátku poslouchal stále se opakující sliby ohledně vrácení narůstající dlužné částky. Postupně jeho situace přerostla až tak daleko, že si sám začal peníze půjčovat od příbuzných, známých a také společností poskytujících nebankovní půjčky. Žena ho v průběhu této doby opakovaně telefonicky kontaktovala pod různými telefonními čísly a vydávala se za pracovnice finančních institucí, právničky a další osoby, jejichž prostřednictvím své podvodné jednání podporovala. Dařilo se jí udržovat důvěru muže více než čtyři roky a připravila ho tak o více než milion korun.
U jiného podvedeného muže využila toho, že spolu měli vztah. Předstírala těhotenství a požadovala peníze na řešení této situace. Muž přišel vloni během dvou měsíců o bezmála 200 tisíc. S dalším mužem se žena seznámila prostřednictvím sociální sítě a požádala ho o půjčku na zaplacení nájmu. Muž jí poslal šest tisíc korun. Když mu peníze nevrátila, na další naléhání a sliby už reagoval odmítavě.
Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na osm let.