Slova díků potěšila moravskoslezské policisty z odboru hospodářské kriminality, kteří zachránili peníze již jednou podvedené seniorky. Roli hrála v tomto ne až tak běžném případu profesionalita policistů ruku v ruce s včasným oznámením. Více než 70letá žena před několika lety svěřila podvodníkům přes 100 tisíc korun na nákup kryptoměn, o investované peníze bohužel přišla, policii nic neoznámila.
Pár dnů nazpět zareagovala na nabídku ze sociálních sítí slibující vymožení dlužných částek. Začala komunikovat s neznámým mužem. V naději, že získá své peníze zpět, mu zaslala e-mailem scan občanského průkazu. Instalovala dle instrukcí také aplikaci umožňující vzdálenou správu mobilu a aplikaci ke zřízení nového bankovního účtu, na který měly být předešlým podvodem „ztracené“ peníze zaslány.
Muž na telefonu vylákal z paní její přístupové údaje do internetového bankovnictví. Ve finále došlo k překvapení nic netušící ženy k převedení peněz v několika transakcích z jejího účtu na účet nově zřízený. Žena transakce v dobré víře sama autorizovala, přičemž neznámý volající se rozloučil a ukončil hovor.
Paní přišla v podstatě za hodinu o všechny své peníze, o více než 120 tisíc korun. Nezarazil ji přízvuk muže, který nehovořil čistou češtinou. Nepodivila se, že instalaci softwaru a pojmům typu virtuální peněženka a virtuální karta vůbec nerozumí, ani že podezřele často dává souhlas s převody peněz „někam“. V průběhu komunikace pojala na chvíli podezření, že se může jednat o podvod. Přesvědčení nabyla bohužel až ve chvíli, kdy neměla na svém účtu z úspor ani korunu.
Seniorka učinila určité kroky sama, současně se ihned obrátila na policisty. Kriminalisté z krajského odboru hospodářské kriminality okamžitě zareagovali. Odvedli opravdu perfektní práci, která spočívala krom jiného ve zjištění všech kroků poškozené, rozklíčování transakcí a komunikace s bankami. Díky policistům má paní všechny své peníze (z aktuálního podvodu) zpět. Seniorka kriminalistům velice děkovala, za jejich profesionalitu, ochotu a současně lidský přístup. Je to naše práce, ale ceníme si zpětné vazby.
Případ nezůstal u krajských kriminalistů, zabývají se jím policisté obvodního oddělení Opava pro podezření z přečinu podvodu. V rámci prověřování komunikují nadále s bankami a vyhodnocují další informace k případu, který je tak jako mnoho jemu podobných charakteristický složitostí dohledání anonymních volajících a anonymních účtů.
Pokud zvažujete investici, doporučujeme realizovat ji přes ověřené instituce, společnosti a banky, s jejichž pracovníky si můžete sjednat osobní schůzku. Telefonní hovory a sociální sítě jsou dosti ošemetné. Velice riskantní je umožnit vzdálený přístup k vašemu počítači nebo mobilu, rovněž tak
provádět platební transakce nebo zasílat identifikační či přihlašovací údaje. Nikdy nevíte, s kým hovoříte. Pokud jste se již stali obětí podvodného jednání, nestyďte se a obraťte se na policisty. Bohužel, není reálné vždy získat peníze zpět, anonymita sociálních sítí a odbornost podvodníků využívající dostupnou techniku je vysoká. Ale váš příběh může býti varováním pro ostatní.