Olomoučtí kriminalisté se od pondělního dne zabývají hned dvěma stejnými případy podvodu. Poškozené ženy obdržely prostřednictvím aplikace WhatsApp zprávu ve znění: „Ahoj! Prosím tě, můžeš hlasovat pro Katarínu v této anketě? Je to dcera mé kamarádky. Hlavní výhrou je bezplatné stipendium na příští rok a je to pro ni opravdu moc důležité. Mockrát děkuji!“.
Součástí zprávy byl odkaz, díky kterému měly hlasovat v anketě. Když na odkaz klikly, byly vyzvány, aby zadaly svůj email. Po zadání údajů však zjistily, že pachatel získal nad jejich účtem kontrolu. Následně rozeslal kontaktům žádost o půjčku ve výši téměř 50 tisíc korun. Oba případy prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací, za který dle trestního zákoníku hrozí až čtyři roky za mřížemi.
Pravděpodobně tímto způsobem se dosud neznámý pachatel zmocnil WhatsApp účtu známého, který žádal 48letého oznamovatele o půjčku ve výši 49 500 korun. Jelikož si oznamovatel myslel, že ho o finance žádá jeho známý, peníze poslal. Že se stal obětí podvodníka, zjistil bohužel pozdě. Tento případ prověřujeme pro podezření ze spáchání přečinu podvod.
Především v online světě buďte vždy obezřetní. Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy a nejlépe si informace vždy ověřte. Pokud vám někdo pošle žádost o půjčku, vždy se s dotyčným spojte telefonicky nebo se ptejte na otázky, které může znát jen on.