Řada z našich čtenářů už jistě v médiích zahlédla video, které zachycuje jednání dvou policistů v civilu, v civilním voze s výstražným světelným a zvukovým zařízením. Dovolím si k tomu sepsat pár slov, avšak předem upozorňuji, že jsme civilní médium, a že tento článek není oficiálním vyjádřením Policie ČR a ani ho nesepisoval příslušník Policie ČR.
Ale popořadě. Vše začalo v zúžení, kde byly dva jízdní pruhy od sebe odděleny žlutou nepřerušovanou čárou. Řidič bílé dodávky jel v levém pruhu, přičemž při své jízdě blokoval oba jízdní pruhy, respektive celý levý pruh a částečně i pravý jízdní pruh. Ostatně je to patrné z videa, které je v celé své délce zveřejněné například na portálu iDnes.cz
Vyjádření Policie ČR k medializovanému případu dopravní kontroly v Brně
Osobní vozidlo značky Mercedes, které je služebním vozidlem v civilním provedení, a ve kterém cestovali dva příslušníci jednoho z krajských útvarů z Plzně, dojíždělo dodávku jedoucí v levém jízdním pruhu. Policejní vůz dojel pravým pruhem až k dodávce, ale vzhledem k tomu, že dodávka zasahovala i do jeho jízdního pruhu, nemohl projet.
V tu chvíli dojel řidič osobního vozu, jedoucí za dodávkou v levém jízdním pruhu, na úroveň policejního vozu. Aniž by tušil, že se jedná o policisty, vyměnil si zpoza volantu s posádkou Mercedesu několik slov a dále pokračoval v jízdě. Dle advokáta poškozeného řidiče měl v tuto chvíli řidič policejního vozu hrubě gestikulovat směrem k jeho klientovi. Následně použili policisté v Mercedesu výstražné světelné a zvukové zařízení a zapnuli také červený nápis „STOP“, umístěný za stínítkem vozu. Řidiči osobního vozu tím dávali signál k zastavení.

„Notorický ujížděč“ na motorce naboural při honičce v Praze do policejního vozu
Řidič vozu však, jak je vidno z videa, pokračoval dalších několik set metrů, aniž by zastavil. V průběhu jízdy policistům přes boční okénko sděloval, že chce vidět služební průkazy. Nutno podotknout, že v takovou chvíli není policista povinen vystrkovat z okna svůj služební průkaz, každý řidič je povinen uhnout jakémukoliv vozidlu s právem přednosti v jízdě, i kdyby o jeho legálním použití pochyboval sebevíce. O zastavení na pokyn ve formě rozblikaných modrých majáků a červeného nápisu stop nemluvě. Ale budiž. Muž dle svých slov následně volal na tísňovou linku 112 (která je obsluhována příslušníky Hasičského záchranného sboru, nikoliv policisty – poznámka redakce) a zjišťoval tam, zda se opravdu jedná o policejní vozidlo. Dle řidiče mu měl operátor říct, že se nejedná o policejní vozidlo).
Policisté na jedné z plzeňských křižovatek vůz předjeli a zablokovali. Až do této chvíle by se ještě vše dalo zkousnout a nejspíš by nikdo neměl problém.

Zkratky používané v terminologii složek IZS
Bohužel následovalo ze strany policistů poměrně hrubší jednání, které by se však dalo přisuzovat tomu, že řidič vozu odmítal vystoupit. Velkou potíž už ale vidím ve vulgárním slovníku a obecně ve vyjadřování dotyčných policistů směrem k řidiči. Ve videu je následně slyšet, že policista vyrazil řidiči telefon z ruky. Řidič tvrdí, že v tu chvíli volal na tísňovou linku 112. Policista ho měl následně, dle jeho vyjádření, chytit za krk a snažit se vytáhnout ven z vozu, což řidič odmítal. Z hlediska zákona je řidič povinen uposlechnout policistu, byť v civilu, kterému v prvotní chvíli stačí, že se prokáže slovně jako „POLICIE“. Naopak z lidského hlediska řidiče chápu, už jen v ohledu na dnešní dobu. Zastaví jej civilní vozidlo s modrými majáky za čelním sklem, vystoupí z něj dva muži v civili, kdy jeden z nich má navíc v ruce střelnou zbraň. Každý normální člověk by se v tu chvíli bál. Upřímně bych se nedivil, kdyby v takovou chvíli dotyčný řidič vytáhl v obraně svou zbraň (kterou by případně vlastnil) a chtěl se bránit. Zajímalo by mne, jak by pak soud takovýto případ „rozlouskl“. Ale to sem teď nepatří.

Závěr šetření okolností jízdy civilní osoby ve služebním BMW i8
Poškozenému muži se Krajské ředitelství Policie ČR Plzeňského kraje omluvilo písemnou formou v dopise. Případ nechalo vedení plzeňské policie okamžitě prošetřit, kontrolní orgán tak má prověřit postup a chování policistů. Jak uvedla plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová, ve věci bude zahájeno kázeňské řízení. Nejdříve však musí policie vyhodnotit veškeré dostupné materiály k případu. Což je běžným postupem.
Advokát Ronald Němec, jenž je právním zástupcem poškozeného muže, uvedl, že podali trestní oznámení k vrchnímu státnímu zastupitelství. S postupem policie totiž nesouhlasí. Stejně tak nesouhlasí s tím, že si celou věc vyřeší policie interně. Policisté by podle něj měli u policie skončit.

Policisté při pátrání po unesených dětech z Litoměřicka nijak nepochybili, tak zní výsledek vyšetřování
Článek se v tomto případě rozhodně nemá policistů jakkoliv zastávat. Autor si pouze dovolil pozastavit se nad některými fakty, která jsou z videa zřejmá. Nedělejme unáhlené závěry z krátkého videa, počkejme si, jak policie případ prošetří a především, jak se k celé věci postaví vrchní státní zastupitelství. Zda celou věc postoupí soudu, či nikoliv. V tuto chvíli se dá říci jediné – chování policistů a jejich vyjadřování nebylo v pořádku, což uznala i Policie ČR tím, že zaslala autorovi videa a poškozenému muži omluvný dopis. Ale s dalšími „soudy“ prosím počkejme na kompetentní orgány, které celou věc jistě vyšetří. V neposlední řadě znovu upozorňuji na fakt, že jsme civilní médium a článek rozhodně není vyjádřením Policie ČR, či jakéhokoliv policisty.
Články k incidentu v médiích:
Článek na serveru Novinky.cz – Tajní policisté se zbraní napadli řidiče, který je upozornil na agresivní jízdu
Článek na iDnes.cz – Upozornil policisty na jejich agresivní jízdu, vytáhli zbraň