logo

Opavské ulice se po zápase s Baníkem proměnily v bojiště, v poutech postupně skončilo 26 lidí

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli 11. listopadu se v Opavě odehrálo dlouho očekávané moravskoslezské derby mezi místním SFC Opava a ostravským Baníkem.

Policie ČR se na utkání připravovala dlouho dopředu. Do akce byli povoláni policisté z Moravskoslezského, Olomouckého, Ústeckého, Jihomoravského a Zlínského kraje. Celkově se jich do Opavy sjelo několik stovek, včetně SPJ Ústeckého kraje, SPJ Jihomoravského kraje, SPJ Moravskoslezského kraje, Zásahové jednotky KŘP MSK, KPJ Olomouckého kraje, KPJ Zlínského kraje, Oddělení služební hipologie Brno, Oddělení služební hipologie Zlín, řady kriminalistů, policistů z antikonfliktního týmu, psovodů z několika oddělení a v neposlední řadě policistů z obvodních oddělení. Situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník Letecké služby Policie ČR s termovizí.

Na zajištění bezpečnosti se podíleli také opavští strážníci, záchranáři ZZS MSK a hasiči.

Fanoušci Baníku Ostrava vyráželi vlakem před půl dvanáctou z Ostravy – Svinova. Zde byli do opatření kromě policistů zapojeni také strážníci MP Ostrava.

Za policejního doprovodu dorazila více než tisícovka fanoušků Baníku na východní nádraží v Opavě. Zde se přesunuli na přilehlou ulici, odkud za policejní asistence vyrazili pochodem na stadion.

Ačkoliv policisté vyzývali fanoušky již na nádraží, aby neodpalovali pyrotechniku z důvodu zákazu, fanoušci již před budovou nádraží začali odpalovat dělobuchy, dýmovnice i světlice.

V průběhu pochodu se několik fanoušků maskovalo. Celá trasa pochodu byla zajištěna policisty tak, aby fanoušci Baníku nepřišli do kontaktu s fanoušky domácí Opavy. To se po celé trase také podařilo. V jeden moment fanoušci Baníku vybočili z plánované trasy, avšak o chvíli později se na ní bez předchozích konfliktů vrátili.

Po příchodu ke stadionu byla část fanoušků vpuštěna na stadion a část jich zůstala na otevřeném prostranství před ním. Zde také došlo k několika konfliktům s ochrankou stadionu, která fanoušky opakovaně vytlačovala dále od stadionu. Důvod tohoto počínání nám v redakci není znám. Následně však „zasáhl“ antikonfliktní tým, který celou situaci urovnal.

Desítka fanoušků Baníku se pokusila na stadion dostat bez vstupenek, a tak skončila pro podezření z přestupku v poutech. Jedenáctou osobou, která byla omezena na osobní svobodě, byl fanoušek, který byl přistižen při krádeži v místním supermarketu.

V průběhu zápasu došlo opakovaně k odpalování pyrotechniky, policisté však zasahovat nemuseli. Situace se razantně změnila ve chvíli, kdy fanoušci obou celků opustili stadion, a kdy fanoušci Baníku Ostrava měli vyčkat na začátek svého pochodu zpět na nádraží.

V tu chvíli ale došlo ke konfliktu jednoho z fanoušků s policisty z pořádkové jednotky. Do tohoto konfliktu se následně zapojil i jeho kamarád, přičemž oba skončili v poutech. Následovalo vyhrocování situace ze strany fanoušků, proto došlo k jejich vytlačení za využití jízdní policie, tedy policistů na koních. Policisté opakovaně museli použít zásahové výbušky a také vrhače.

Od této chvíle panovaly problémy prakticky až k nádraží. Kousek od stadionu došlo ke konfliktu několika fanoušků Baníku s řidičem jednoho z policejních vozů. I zde musela zasáhnout pořádková jednotka, která některé fanoušky vytlačila.

K většímu incidentu a následnému zákroku došlo u obchodního domu Breda na náměstí Republiky. Jednou z bočních ulic se k fanouškům Baníku Ostrava dostali domácí opavští fanoušci, kteří začali své protivníky provokovat. Baníkovci se proto rozběhli směrem k fanouškům Opavy. Zasáhnout musela pořádková jednotka, policisté na koních i psovodi. Vzduchem létaly kameny, skleněné láhve a další předměty.

Opakovaně byly použity zásahové výbušky, další fotbaloví fans skončili v poutech. Další zákroky prakticky ve stejném režimu následovaly ve Dvořákových sadech, kde se na nich výraznou měrou podíleli také psovodi. V Sadech Svobody se již situace uklidnila a fanoušci došli bez větších problémů na nádraží ve vedlejší ulici.

V průběhu opatření bylo na osobní svobodě omezeno nejméně 26 osob. V drtivě většině pro podezření z přestupkového jednání. Při střetech byli zraněni čtyři policisté.

MrK, Týdeník Policie