logo

Při čekání na lanovku na Sněžku zkolaboval v Krkonoších senior

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Sedmasedmdesátiletý turista ze zahraničí ve středu dopoledne utrpěl během čekání na lanovku v Peci pod Sněžkou náhlou zástavu krevního oběhu.

Svědci příhody ihned zalarmovali linku 155 Královéhradeckého kraje a její pracovníci pak vyzvali k zásahu HS. „Vyrazili jsme krátce po desáté hodině ve třech z naší stanice v Peci a na místě jsme byli během tří minut. Než jsme dorazili, snažili se pánovi pomoci další turisté a my jsme ihned pokračovali v pokusech obnovit životní funkce,“ uvedl k ošetření bezvládného muže Tomáš Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Záchranáři muži nalepili elektrody tzv. laického defibrilátoru a prováděli i nepřímou srdeční masáž. „Zajistili jsme mu také dýchací cesty. V krátkém sledu výkonů se nám podařilo pacienta jedenkrát defibrilovat a úspěšně obnovit srdeční rytmus již v první minutě poskytování první pomoci,“ doplnil Tomáš Novák. Poté přítomní záchranáři až do příjezdu sanitních vozů Zdravotnické záchranné služby dále pacienta monitorovali.

Muž byl poté předán do péče zdravotníků v bezvědomí, ale se zachovanou srdeční a dechovou akcí. Nicméně dispečink linky 155 k němu vzhledem k jeho stavu povolal i vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce králové. Ten pak pacienta transportoval k dalšímu ošetření do královéhradecké Fakultní nemocnice.

„Naši záchranáři během resuscitace a stabilizace pacienta spolupracovali i s jedním z tzv. first responderů. Ten se na místo dostavil po výzvě přes aplikaci ZZS. Kromě něj nám pomáhal také polský lékař, který rovněž čekal ve frontě na lanovku,“ komentoval dnešní záchranu lidského života Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše s tím, že oběma patří poděkování. Zároveň označil tento zásah za perfektní ukázku koordinace a spolupráce složek Integrovaného záchranného systému.

HS ČR