Čin roku 2016 – Zákrok proti agresorovi, při kterém zemřel nprap. Václav Haase | Týdeník Policie

Čin roku 2016 – Zákrok proti agresorovi, při kterém zemřel nprap. Václav Haase

Čin roku 2016 – Zákrok proti agresorovi, při kterém zemřel nprap. Václav Haase

Kromě Hudby Hradní stráže a Policie České republiky snad nebyl v pátek večer ve Španělském sále Pražského hradu nikdo, kdo by v daný moment nestál a netleskal. Řeč je o chvíli, kdy byl v rámci ankety Policista roku 2016 jako Čin roku vyhlášen zákrok parťáků nprap. Václava Haaseho a prap. Jaroslava Humeše, který bohužel skončil smrtí prvního z nich.

Ocenění převzal v rámci slavnostního galavečeru prap. Jaroslav Humeš společně s otcem tragicky zemřelého policisty nprap. Václava Haaseho. Jak již dříve uvedl prap. Jaroslav Humeš, jeho parťák nprap. Václav Haase mu svou včasnou reakcí zachránil život. Sám však o ten svůj přišel. Oba si ve Španělském sále, jako jediní za celý večer, vysloužili potlesk ve stoje.

Banální rodinná hádka, na kterou policisté vyjížděli, se stala během několika sekund smrtící pastí. Následnému souběhu událostí však nic nenasvědčovalo. Policisté neměli šanci se na tragédii připravit.

Dopoledne 20. prosince 2016 kolem desáté hodiny podlehl zraněním policista z obvodního oddělení Hluboká nad Vltavou nprap. Václav Haase, který o víkendu 18. 12. 2016 společně s kolegou prap. Jaroslav Humešem zasahoval proti agresivnímu mladíkovi, který v rodinném domě napadal další členy domácnosti. Pachatel na policisty zaútočil dřevěnou násadou a následně i skrytým nožem. Oba policisty vážně zranil. I přes utrpěná zranění jej policisté dokázali zpacifikovat. Při zákroku také velmi pomohly další osoby z domu a sousedství.

Oba policisté se hned po převezení do nemocnice podrobili operaci. Praporčík Jaroslav Humeš utrpěl těžká zranění a musel být operován. Nadpraporčík Václav Haase bojoval s pomocí lékařů dlouhé hodiny o svůj život. Dopoledne 20. prosince 2016 svůj poslední boj prohrál.

Osmnáctiletý útočník skončil po ošetření v policejní cele. Následně byl obviněn z vraždy a pokusu vraždy.

Tato tragická zpráva zasáhla jak pozůstalé tak i všechny policisty. Všichni musí každý den čelit rostoucí agresivitě pachatelů. Obrovské uznání si zaslouží tragicky zesnulý policista, který i přes těžké zranění dokončil svůj služební zákrok a do písmene tak dodržel svoji služební přísahu. Jeho kolega, také útočníkem těžce zraněn, se jej do ztráty vědomí snažil krýt.

Foto: Týdeník Policie

Hasiči vyprošťovali v Raduni kamion, který skončil i s nákladem štěrku v příkop

Tři jednotky hasičů se postupně zapojily do odstraňování následků nehody, ke které došlo v pátek 16. srpna 2019 na ...

Tři jednotky hasičů se postupně zapojily do odstraňování následků nehody, ke které došlo v pátek 16. srpna 2019 na úzké silnici z Raduně do Komárova na Opavsku. Nehoda byla na operační ...

Muž se po odsouzení ukrýval ve Francii, při pokusu o eskortu do ČR předstíral zdravotní potíže a snažil se sebepoškozovat

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ...

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne ...

Náchodští strážníci byli v pravý čas na pravém místě

Při kontrolní činnosti u Oblastní nemocnice Náchod, byla místní Městská policie v dopoledních hodinách v pravou ...

Při kontrolní činnosti u Oblastní nemocnice Náchod, byla místní Městská policie v dopoledních hodinách v pravou chvíli. Strážníci zaslechli u vchodu do nemocnice velkou ránu. Muži zákona ...

Size: XS SM MD LG