Do Olomouce dorazili fanoušci Slavie a Baníku, na bezpečnostním opatření se podíleli policisté ze šesti krajů | Týdeník Policie

Do Olomouce dorazili fanoušci Slavie a Baníku, na bezpečnostním opatření se podíleli policisté ze šesti krajů

Do Olomouce dorazili fanoušci Slavie a Baníku, na bezpečnostním opatření se podíleli policisté ze šesti krajů

Ve středu večer proběhlo na Andrově stadionu v Olomouci finále fotbalového poháru mezi mužstvy Slavie Praha a Baníku Ostrava. Do Olomouce dorazilo 12 tisíc fotbalových fanoušků, s tím také bylo spojeno odpovídající bezpečnostní opatření.

To bylo tentokrát opravdu velmi rozsáhlé. Zapojeni do něj byli policisté ze šesti krajů, pomáhali také olomoučtí strážníci. Fanoušky do Olomouce dopravily, mimo jiné, tři vlakové speciály. Dva z Prahy a jeden z Ostravy. S baníkovskými fanoušky dorazilo také zhruba 300 polských rowdies z Katowic (fanoušci celku GKS Katowice).

Do bezpečnostního opatření byli, jak již bylo zmíněno, naveleni policisté ze šesti krajů. Není v lidských silách vyjmenovat všechna konkrétní oddělení, která se do opatření zapojila, proto jen namátkově. Byli to například policisté ze Speciálních pořádkových jednotek z krajů Moravskoslezského a Jihomoravského a rovněž z Prahy. Policisté z pořádkových jednotek z Olomouckého, Zlínského a Pardubického kraje, dále psovodi z několika krajů, Antikonfliktní týmy z několika krajů, kriminalisté (včetně specialistů na divácké násilí), rovněž z několika krajů, dále pak hlídky z Oddělení metro, Obvodních oddělení, Dopravního inspektorátu, či posádka vrtulníku Letecké služby Policie ČR, která celou situaci monitorovala ze vzduchu.

Policistům pomáhaly speciální kamerové vozy, či tři vozidla se zvukovým zařízením LRAD (Praha, Zlín, Brno). Tato zařízení sloužila především ke sdělování výzev a informací směrem k fanouškům, především pak při pochodech.

Na olomoucké nádraží dorazili fanoušci obou celků po 17. hodině. Jako první vyrazili pochodem na stadion fanoušci pražské Slavie, ke kterým se na trase pochodu postupně přidávali další. Odhadem jich mohlo být celkově až několik tisíc. Na trase pochodu došlo k několika drobnějším konfliktům, kdy se slávistické fanoušky snažily vyprovokovat menší skupiny fanoušků Baníku. K tomu došlo nedaleko nádraží, i poblíž stadionu. Ve všech případech bleskurychle zasáhli policisté, kteří fanoušky Baníku vykázali pryč a zamezili tak případným střetům. Zůstalo proto jen u házení kelímků s pivem a u slovních nadávek.

Fanoušky Baníku Ostrava zdrželi policisté tak, aby se oba pochody nepotkaly. Jakmile byli fanoušci Slavie v dostatečné vzdálenosti, vyrazili na pochod za policejního doprovodu i fanoušci Baníku. Protože řady baníkovských fans posílili jejich družební kolegové z GKS Katowice, sdělovali policisté zařízením LRAD výzvy nejen v českém jazyce, ale také v polštině. Oba pochody dorazily od nádraží až ke stadionu.

V průběhu utkání byla ze strany fanoušků obou celků, i přes policejní výzvy a výzvy pořadatelů, opakovaně použita pyrotechnika. Po skončení utkání tak na hrací plochu preventivně zamířili policisté z pořádkových jednotek a také psovodi. Jejich zásah ale nakonec nebyl nutný.

Po skončení utkání byli na stadionu zdrženi fanoušci pražské Slavie. Bylo vyčkáno, až fanoušci Baníku Ostrava opustí stadion a za policejního doprovodu vyrazí směrem k nádraží. Jakmile byli v bezpečné vzdálenosti, doprovodili policisté fanoušky Slavie opět na nádraží. V průběhu „pochodu“, dá – li se tak cesta zpět na nádraží nazvat, byly k fanouškům směřovány informace o odjezdu vlaku a příchodu na nádraží opět prostřednictvím zařízení LRAD na vozidle SPJ Praha. I tentokrát monitoroval situaci ze vzduchu vrtulník Letecké služby Policie ČR.

Fanoušci obou celků v pořádku dorazili k vlakům, kterými se rozjeli směrem ke svým domovům. Na nádraží došlo ještě k menší provokaci, kdy se tři osoby snažily nadávat davu slávistických fanoušků. Velmi rychle je však umravnili přítomní psovodi se služebními psy.

V průběhu opatření řešili policisté čtyři přestupková jednání a jeden trestný čin, kdy fanoušek z Opavska oloupil fanouška Slavie o jeho šálu. Případ je prošetřován pro podezření z trestného činu loupeže. Podezřelý byl zadržen policisty ze Speciální pořádkové jednotky. Obecně lze opatření hodnotit jako velmi dobře zvládnuté, přičemž se podařilo fanoušky obou celků udržet v uctivé vzdálenosti od sebe tak, aby nedošlo k větším konfliktům.

Foto: Týdeník Policie

Opilý senior se zákazem řízení naboural s Daewoo zezadu do kamionu

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. ...

K dopravní nehodě na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod došlo dne 17. září 2019 v 13:00 hodin. Sedmašedesátiletý řidič osobního automobilu Daewoo Kalos jedoucí ve směru od obce ...

Mladého muže postihly u stanice metra v Praze křeče, při pádu si poranil hlavu

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali ...

Mladého muže postihl záchvat křečí, při pádu si poranil hlavu. Strážníci mu poskytli první pomoc a přivolali záchranáře. Při běžné hlídkové činnosti v okolí stanice metra Vltavská si hlídka ...

Řidič alternativní přepravní služby nedokázal strážníkům na pražském letišti předložit doklady taxislužby, navíc má vysloven platný zákaz řízení

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí ...

Řidič alternativní přepravní služby dopravil cestující na letiště i přes vydaný zákaz řízení. Strážníci ho naštěstí odhalili. Při kontrole areálu Letiště Václava Havla v Praze si strážníci z ...

Size: XS SM MD LG