RECENZE: Nabíjecí svítilna Fenix UC35 XP-L | Týdeník Policie

RECENZE: Nabíjecí svítilna Fenix UC35 XP-L

RECENZE: Nabíjecí svítilna Fenix UC35 XP-L

O použití kvalitní svítilny se na mnoha místech napříč internetem nesou diskuze skoro až ve velkém stylu. Stejně tak se nesou diskuze mezi jednotlivci, ať už z ozbrojené sféry, tak nadšenci veškeré venkovní zábavy. Svítilna Fenix UC35 XP-L je již na první pohled a pohmat bytelnou svítilnou menších rozměrů, která od prvního pohledu nabízí kvalitní využití, jenž je založeno na mnoha detailech zcela naplňujících slovo „kvalita“. Zde si v několika větách popíšeme svítilnu Fenix UC35 XP-L z pohledu policejní praxe.

Svítilna Fenix UC35 XP-L [odkaz na svítilnu] disponuje dvěma základními tlačítky, která jsou prakticky jedinými ovládacími prvky na celém těle svítilny. To samo o sobě napovídá, že se nejedná o zas tak složitě ovladatelnou pomůcku. Hlavní tlačítko svítilny je umístěno v její zasní části a jeho funkce je zcela zásadní – aktivuje svítící režim. To lze provést hned dvěma způsoby, a to jak úplným stlačením k zajištění stálého svícení, tak lehkým (taktickým) namáčknutím zajišťujícím pouze nasvícení v době určené uživatelem na krátkou chvíli. Taková funkce je v praxi dosti důležitá zejména pro krátkodobé nasvícení jednotlivých míst na tak krátkou dobu, aby se oči uživatele nestihly ze tmy přizpůsobit světlu a uživatel tak nebyl na další chvíle ve tmě paralyzován světlem. Druhé tlačítko přepíná svítící režimy, kterých model Fenix UC35 XP-L obsahuje celkem 6, tedy stroboskop + 5 režimů intenzity svícení. Ty lze přepnout od nejslabšího osvětlení, až po svit, který spolehlivě osvítí plochu do vzdálenosti až 266 metrů. Zde narážíme na první rozdíl oproti staršímu modelu svítilny, která zaručovala dosvit pouze 200 metrů. Nový model má vyšší výkon a oproti své starší sestře je kratší o jeden centimetr. Každý ze zmíněných režimů najde své využití nejen v policejní praxi. Toto tlačítko navíc obsahuje diodu signalizující stav akumulátoru (zelená/červená).

Další výhodou svítilny je paměť posledního svítícího režimu. Nemusíte po každém rozsvícení nastavovat intenzitu svícení, neboť svítilna zůstane v posledně použitém režimu. Pro běžné využití proto postačí nastavení vámi nejčastěji využívané intenzity světla pro jeho běžné použití, bez nutnosti přepínání a následného zbytečného vybíjení akumulátoru.

Za zmínku rozhodně stojí jedna z velkých pozitiv a výhod svítilny – nabíjecí režim akumulátoru. Ten lze nabít standardním konektorem microUSB používaným většinou SmartPhonů. Lze tak učinit jak kabelem spojeným s jakýmkoliv USB zdrojem, tak běžnou nabíječkou v kombinaci se zásuvkou. To nabízí možnost jak nabíjení v civilizovaném prostředí (elektřina, PC, USB zdroj v autorádiu apod.), nebo možnost využití externích nabíječek pro mobilní telefony. Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 3500 mAh je součástí balení. Nesporným bonusem je také možnost využití náhradních jednorázových baterií typu CR123A. Nabíjení přes microUSB však z našeho pohledu nabízí zásadní úsporu peněz za tyto vcelku nákladné baterie.

Samotné tělo svítilny obsahuje několik záhybů a křivek uzpůsobených nejen pro pohodlné uchopení samotnou rukou, nebo v taktických rukavicích, ale také pro zabránění „odkutálení“ svítilny po jejím odložení na nerovný povrch. V její horní části je navíc umístěný klips, který umožní zachycení svítilny např. v kapse, nebo pro rychlé uchycení na taktické výstroji při nutnosti svítilnu rychle někam „uklidit“. Tento klips je navíc odnímatelný, tudíž dává jednotlivým uživatelům opět další z možností k úpravě svítilny dle vlastního vkusu a využití.

Abychom nezůstali pouze u výhod a pozitivních věcí svítilny, existuje zde také jeden nedostatek a tím je přiložené pouzdro svítilny. Uživatel očekávající kvalitní pouzdro ke svítilně této cenové kategorie bude jistě zklamán. Ke svítilně je přiloženo základní nylonové pouzdro připomínající spíše jakousi čínskou náhražku pouzdra na doutník. U pouzdra je absence možnosti uchycení tzv. „uni-vazbou“ M.O.L.L.E. a lze jej pouze vsunout na opasek (na standardní kožený policejní opasek alespoň pasuje), avšak uchycení na vestu je už otázkou improvizace jednotlivce. Kvalita suchého zipu na pouzdru je také diskutabilní.

Rozhodli jsme se proto otestovat také pouzdro Fenix ALP-MT [odkaz na pouzdro zde], které lze ke svítilně dokoupit. Cena 359,- korun se zdá být v kategorii sumek a pouzder na molle vazbu v normálu. Pouzdro lehce připevníme k taktické vestě, na batoh s molle vazbou, či na opasek. Oproti základnímu pouzdru se ocitáme v úplně jiném světě. A pouzdro lze v případě potřeby využít nejen pro svítilnu.

Ostatně jak uvádí výrobce…: „Univerzální pouzdro Fenix ALP-MT je vyrobené z materiálu Cordura 700D. Tento materiál je vysoce trvanlivý, odolný vůči roztržení a otěru. Pouzdro je vhodné pro svítilny s délkou cca 12 – 15,5 centimetrů a průměrem reflektoru do 4 centimetrů, dále je možné v pouzdru nosit zavírací nože, multinářadí a další příslušenství do stejné maximální velikosti. Délka překlopu je nastavitelná, takže lze pouzdro přizpůsobit přesně na délku vaší svítilny resp. jiného příslušenství.“

„Společně s kvalitnějším pouzdrem jsem otestoval také dopravní kužel [odkaz na dopravní kužel zde], který se dá ke svítilně dokoupit. Jsem toho názoru, že i on si u policistů a strážníků najde své místo. Vždyť kdo z nás někdy nemusel řídit dopravu. Vzhledem k vysokému výkonu svítilny je kužel s přehledem vidět i v mírném šeru, ba i za světla. Za nějakých 150,- korun, což je jeho běžná prodejní cena, vřele doporučuji,“ uvádí strážník Filip Š., který svítilnu testoval.

Další z řady nesporných výhod je vodotěsnost svítilny, což ocení zejména příslušníci a zaměstnanci bezpečnostních sborů, kteří se tu a tam ve službě setkají s deštěm. Stejně jako u starších modelů, i zde garantuje výrobce nárazuvzdornost, a to i přes nízkou hmotnost svítilny.

„Samotný svit je ovšem ukázkou nejvyšší kvality. Režim maximální intenzity osvětlí celé fotbalové hřiště a terén až do vzdálenosti 200 metrů. Vezmeme –li v potaz, že nedržíme reflektor s externím zdrojem, ale ruční svítilnu, pak je toto skvělý výkon hodný uznání. Ostatní režimy svícení bez problému pokryjí osvětlení od běžné místnosti až po osvícení průmyslové haly, a to bez většího úbytku energie z akumulátoru,“ dodává jeden z pražských strážníků.

Shrnutím nelze než doporučit tuto svítilnu pro výkon služby v civilizovaném prostředí, zejména v policejní praxi. Modularita svítilny Fenix UC35 XP-L uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.

Foto: Týdeník Policie

V pražských Košířích došlo nezávisle na sobě k nehodě dvou posádek záchranářů

V Plzeňské ulici v pražských Košířích došlo bohužel v pátek odpoledne, nezávisle na sobě, k nehodám dvou posádek ...

V Plzeňské ulici v pražských Košířích došlo bohužel v pátek odpoledne, nezávisle na sobě, k nehodám dvou posádek pražských záchranářů. K první nehodě došlo v Plzeňské ulici, u křižovatky s ...

Muž chtěl zpátky do léčebny. Zapálil kontejner, lehl si do trávy a sledoval hasiče

Zpět do léčebny se za každou cenu chtěl vrátit devětatřicetiletý muž z Hodonínska. V úterý odpoledne proto v ...

Zpět do léčebny se za každou cenu chtěl vrátit devětatřicetiletý muž z Hodonínska. V úterý odpoledne proto v blízkosti kroměřížské nemocnice úmyslně zapálil papír v plastovém kontejneru na ...

Size: XS SM MD LG